Home
Profil
Pred-po
Vizualizácie
Interiéry
Exteriéry
Služby
Dizajník
Médiá
Kontakt
Facebook YouTube kopia (2) pinterest Jana Kadlic LinkedIn kopia

JK Deco

 Ako vyberať dizajnéra?

Ponuka interiérových štúdií, ateliérov či samostatných dizajnérov je habadej, ktorý z nich je však ten správny? Paradoxne až na konci diela, alebo až  počas užívania spoznáte, či bol Váš dizajnér správnou voľbou. Nejako však začať treba a tak prichádzajú na rad klasické referencie. Hoci sama fungujem aj vďaka nim, nie som ich úplným zástancom. Tak ako v kruhu Vašich priateľov každému vyhovuje užívať iné auto, tak má každý iné nároky na svoj interiér a dizajnéra. Štýlu sa dá prispôsobiť, ale každý dizajnér má svoje vlastné špecifické cítenie, kladie rôzny dôraz na jednotlivé časti interiéru, má svoj vlastný rytmus práce, komunikáciu, temperament, empatiu.  Dôležitejšie je preto podľa mňa vzájomné porozumenie a jednota v predstavách o kráse, estetike, harmónii a funkčnosti. To posledné človek zistí z prezentácie portfólia prác dizajnéra.

Už zo samotnej  vizualizácie, nech má akúkoľvek kvalitu, je možné vyčítať “cítenie” dizajnéra, prácu s  dispozíciou, farbami, tvarmi, kombinovaním vybavenia, narábaním a využívaním priestoru.  Popis  návrhu alebo realizácie  ukáže, či len “vhodne kombinuje prvky interiéru” alebo je schopný  zohľadňniť širšie súvislostí  ako nadväznosť na okolie,  špecifiká lokality a  záujmov  a  nachádzať tak  “hlbšiu  myšlienku ”.

Návrh interiéru obývačky Eurovea
Navrhy interierov a interiérový dizajn, JK Deco

V ďaľšom kroku môže byť zaujímavé  porovnať návrhy s realizáciou. Zistíme tak schopnosť dizajnéra produkovať návrhy, ktoré sú plne realizovateľné ako aj  realizovať interéry konzistentné s návrhom. Práve realizovateľnosť a “fungovanie” návrhu v praxi je viac vecou skúseností získaných až dlhoročnou praxou. Každé porovnanie  však nemusí mať nevyhnutne výpovednú hodnotu. Ak investor v konkrétnom časopriestore pozmení  pôvodný zámer,  realizácia už nekorešponduje s návrhom, ale zase vizualizácia vypovedá o potenciále pôvodného zámeru.  +

Ak však chcete istotu a bezpečnosť skúseného dizajnéra vymeniť za trochu adrenalínu z prekvapenia, môžte dať priestor študentovi.

Na čo si dať teda pozor pri prvotnom výbere dizajnéra  na internete?

Ak pôjdete cestou hľadania dizajnéra na internete,  tu je  zopár rád:, čomu sa vyhnúť::

- stránkam, ktoré prezentovaním vizualizácií vo fotokvalite ne/vedome vytvárajú dojem akoby  vlastných realizácií

- stránkam, ktoré za účelom vlastnej prezentácie cielene využívajú obrázky z verejnej alebo platenej databanky obrázkov, Žiaľ toto len tak ľahko neodhalíte, (pokiaľ teda nejde o drzovku prezentovať  kalifornský “veľkointeriér” ako  domáciu realizáciu - aj to je realita na našom trhu)

-  štúdiam  deklarujúcim roky praxe, pričom  firma vznikla len pred pár mesiacmi  a neexistuje ani nadväznosť na inú  predchádzajúcu spoločnosť

- štúdiam, ktoré v momente vzniku prezentujú  “zo dňa na deň”  desiatky realizácií

- dizajnérom/šúdiam, ktorých realizácie  sú ďaleko za pôvodnou veľkolepou vizualizáciou, príp. úplne chýbajú realizácie.

 - web stránkam, na ktorých absentujú akékoľvek konkrétne mená

Jana Kadlicová - JK Deco  © 2006 - 2019, Návrhy a dizajn interiérov, +421 903 030 494

Interiéry podľa služby

Vizualizácie

Interiéry

Exteriéry

Návrhy online

Redizajn

Dekorovanie

Design

HomeStaging

Interiér ako darček

3D prehliadky

Poradenstvo

podľa priestoru

Domy

Byty

Lofty

Komerčné

Obývačky

Izby

Kúpelne

podľa štýlu

Moderné

Luxusné

Prírodné

Industriálne

Vidiecke

Škandinávske

Koloniálne

Bohémske

Glamour

Retro

Etno

podľa stavu

Vizualizácie

Realizácie

Pred Po

3D prehliadky

podľa farby

Neutrálne

Farebné

galérie

Interiéry

Exteriéry

Vizualizácie

Dekorovanie

Design

Nábytok

DecoShop

Keramika

Obrazy

DIY

Google